Forum Spirit of Japan Strona Główna Spirit of Japan
Japonia i wszystko co z nią związane :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Manga w Japonii i w Polsce

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Spirit of Japan Strona Główna -> Manga
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Usako
Administrator


Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:12, 08 Wrz 2009    Temat postu: Manga w Japonii i w Polsce




Manga w Japonii

Początki mangi w Japonii sięgają 12. wieku, kiedy to zaczęły powstawać ilustrowane zwoje przedstawiające sceny pełne ruchu i dynamiki. Jednak kamień milowy w sztuce komiksu położył wybitny artysta drzeworytnik,
Hokusai Katsushika (1760?-1849). Wśród wielu jego dzieł na szczególną uwagę zasługuje cykl „Manga”, liczący około 4000 rysunków. Przedstawiały one zarówno bohaterów legend, jak i zwykłych mieszkańców miast i wsi, a także wizerunki rozmaitych zwierząt i roślin. Niektóre spośród nich zachwycają wnikliwą analizą zachowania
się ciała ludzkiego w ruchu. Dzieło Hokusai’a cieszyło się ogromną popularnością, a ostatnie jego tomy (łącznie 15) zostały wydane w 1878 roku, na wiele lat po śmierci artysty.

Gwałtowny rozwój mangi nastąpił po 2. wojnie światowej. Nieocenione są na tym polu zasługi Osamu Tezuki (1928-1989), zwanego #8222;bogiem mangi”. Jego pierwsze komiksy zamieszczane w prasie stały się ewenementem na rynku i sprzedane zostały w liczbie ponad czterystu tysięcy egzemplarzy, co w powojennej Japonii stanowiło niezwykłe zjawisko. O sukcesie zadecydowała bogata wyobraźnia artysty, znakomita kreska oraz odkrywanie nowych technik rysowania. Wśród wielu innowacji, jakie wprowadził Osamu Tezuka, jednym z najistotniejszych jest przeniesienie do mangi sposobu komponowania w oparciu o sekwencje filmowe: rozrysowanie w poszczególnych ramkach kolejnych zbliżeń modelu, oglądanie scen z różnej perspektywy, prowadzenie różnych kształtów ramek, co znacznie zwiększyło dynamikę
opowiadania. Większość współczesnych rysowników, choć wzbogaca tematykę komiksów i korzysta z nowych środków technicznych, bazuje na fundamentach wykreowanych przez Osamu Tezukę.


Specyficzną cechą mangi jest jej długość – przeciętny tomik liczy sobie zwykle około dwustu stron. Kolejną istotną cechą odróżniającą mangę od komiksu zachodniego jest niewielka ilość kolorowych ilustracji. Większość rysunków jest czarno-biała. Manga jest w Japonii niezwykle popularna i wywiera znaczący wpływ na wiele aspektów kultury i sztuki.
Może o tym świadczyć fakt, że w 2006 roku wydawnictwa komiksowe stanowiły 22,4% łącznych obrotów na rynku książek i czasopism oraz 36,7% publikacji (łącznie ukazało się 1,27 miliarda egzemplarzy). Najpopularniejszym obecnie magazynem mangowym jest tygodnik Shōnen Jump, który w ostatnim kwartale 2008 roku wydawany był w nakładzie blisko 2,8 miliona egzemplarzy. Odbiorcami mangi nie są bynajmniej tylko dzieci. Powstają komiksy skierowane do różnych grup społecznych, pracowników firm czy gospodyń domowych. Ich tematyka również jest bogata i różnorodna – od opowieści komediowych, science-fiction, wzruszających po erotyczne komiksy dla dorosłych. Wiele mang należy do gatunku non-fiction i ma zastosowanie użytkowe, stanowiąc źródło informacji o kulturze czy historii. Wydań w formie komiksowej doczekały się także liczne arcydzieła japońskiej literatury, takie jak np. Opowieść o Księciu Genji.

Japończycy czytają mangi nie tylko w domu czy w środkach komunikacji miejskiej. W całym kraju można na każdym kroku spotkać tzw. manga kissa (kawiarnie mangowe) – lokale, w których można do woli czytać komiksy, popijając przy tym kawę lub inny napój. Wielu młodych Japończyków marzy o tym, by zostać w przyszłości mangaka (rysownikiem mangi). Na uniwersytetach w całym kraju działają pracownie komiksowe, zaś w 2006 roku na uniwersytecie Seika w Kioto uruchomiony został pierwszy w Japonii Wydział Mangi.
Dla dalszej popularyzacji mangi, w 2007 roku z inicjatywy ówczesnego ministra spraw zagranicznych Japonii, Taro Aso, prywatnie wielbiciela mangi, ustanowiona została Międzynarodowa Nagroda Mangi (International Manga Award), o którą corocznie mogą się ubiegać twórcy z całego świata. Laureaci są zapraszani do Japonii, gdzie mają okazję spotkać się z rysownikami japońskimi oraz odwiedzić siedziby wydawnictw mangowych.
Informacje o konkursie są zamieszczane na [link widoczny dla zalogowanych].


Manga w Polsce


Japoński komiks zagościł na rynku polskim w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwszą mangą wydaną w Polsce było Aż do nieba autorstwa Riyoko Ikedy. Pionierami na rynku mangowym w Polsce były wydawnictwa JPF, Waneko oraz Egmont, później dołączyły do nich także m.in. Mandragora i Hanami. Do tej pory w Polsce wydanych zostało około osiemdziesięciu tytułów, w tym te najpopularniejsze – Akira, Ghost in the Shell, Naruto, Neon Genesis Evangelion czy Vagabond. Każdego miesiąca ukazuje się kilka nowych tomów, każdy w kilkutysięcznym nakładzie. Chcąc jak najbardziej przybliżyć polski przekład do oryginału, wydawcy zdecydowali o wydawaniu mang czytanych od prawej do lewej strony – tak, jak się to robi w Japonii.



źródło: biuletyn Ambasady Japonii w Polsce

Powrót do góry
Zobacz profil autora
magda
Stały bywalec


Dołączył: 19 Cze 2008
Posty: 284
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:07, 09 Wrz 2009    Temat postu:

Szkoda że u nas w Polsce księgarnie nie są tak pięknie zaopatrzone w mangi Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Uchiha Itachi
Wiem gdzie leży Japonia


Dołączył: 27 Lip 2008
Posty: 57
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wałbrzych
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 11:48, 10 Wrz 2009    Temat postu:

dokładnie x_x nie mówiąc już o empiku w którym jest tylko maleńka półeczka z mangami i jest tylko około 5 tytułów x_x
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Awe
Moderator tematyczny


Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Racibórz
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:54, 10 Wrz 2009    Temat postu:

W Empiku to jest straszna malizna... A u mnie nie ma żadnego fizycznego dostępu do mangi i anime Neutral Przydałby się sklepy związane tylko z kulturą Japonii - książki pisarzy japońskich, zestawy do parzenia herbaty, te fajne papierowe parasolki itp Mr. Green No i oczywiście mangi i anime ;]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
magda
Stały bywalec


Dołączył: 19 Cze 2008
Posty: 284
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Kraków
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:58, 10 Wrz 2009    Temat postu:

Ja tam w Krakowie mam bibliotekę z różnymi książkami japońskimi i o Japonii Mr. Green i są też mangi ;D
Ale nie wygląda to tak cudownie jak w Japonii Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Spirit of Japan Strona Główna -> Manga Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin