Forum Spirit of Japan Strona Główna Spirit of Japan
Japonia i wszystko co z nią związane :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Samurai Champloo

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Spirit of Japan Strona Główna -> Anime
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Podoba Ci się mix hip-hopu z tradycją ?
Tak
0%
 0%  [ 0 ]
Nie
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 0

Autor Wiadomość
Nymphea
Administrator


Dołączył: 18 Kwi 2008
Posty: 432
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:08, 25 Maj 2008    Temat postu: Samurai Champloo



Tytuł polski : Samurai Champloo
Tytuł oryginalny : Samurai Champloo
Rok produkcji : 2004
Wydawca : Anime Gate / Vision
Wytwórnia : Manglobe Inc.
Reżyseria : Shinichiro Watanabe
Chara : Kazuto Nakazawa
Mecha : (broń) Mahiro Maeda
Scenariusz : Dai Sato, Seiko Takagi, Shinji Obara
Rodzaj : Seria TV
Odcinki : 26
Gatunek : przygoda, historia, sztuki walki
Wiek : Kino młodzieżowe
Czas : 26 x 25 minut



Były to czasy drapieżne niczym ostrze samurajskiego miecza i czubek igły gramofonu. Wystarczyła chwila nieuwagi, aby stracić głowę... dosłownie. Bezpańscy wojownicy na usługach skorumpowanych urzędników, miejscowi przestępcy, awanturnicy szukający taniej rozrywki, płatni zabójcy, wyjęci spod prawa szaleńcy - niebezpieczeństwo czaiło się dosłownie wszędzie. Trzeba by zatem chyba jeszcze większego szaleńca, by w tak niebezpiecznych czasach szukać zwady na każdym kroku i nie liczyć się z tabunami gotowych na wszystko przeciwników.

Oto dwóch niepokornych poszukiwaczy przygód: porywczy Mugen i zimny jak głaz Jin - których różni wszystko, co różnić tylko może, a łączą jedynie mistrzowskie umiejętności posługiwania się mieczem. Ta niepokorna dwójka pakuje się w duże kłopoty, w rezultacie czego ich głowy, bez zgody właścicieli,przy pomocy kilku chętnych ziomków i ostrego miecza, właśnie mają pożegnać się z resztą ich ciał. I pewnie by się pożegnały, gdyby nie ich wrodzona natura ryzykantów oraz wsparcie pewnej dziewczyny o dźwięcznym imieniu Kasumi (Fū), która w zamian za pomoc w ocaleniu ich niezbyt rozgarniętych łepetyn, zobowiązuje ich do złożenia pewnej obietnicy. Otóż obaj ocaleni, niecierpiący się nawzajem awanturnicy, mają pomóc Kasumi w poszukiwaniach pewnego samuraja... pachnącego jak słoneczniki...



"Samurai Champloo" to niesamowita mieszanka stylowo-kulturowa, jaką potrafią przygotować tylko Japończycy. Ta seria anime to miks kina akcji, komedii, kina przygodowego, a przede wszystkim - kina samurajskiego i... współczesnej popkultury, ze szczególnym wyróżnieniem kultury hip-hopu. Oglądając tę serię i przyglądając się szczegółowo całej oprawie wizualno-dźwiękowej, jaką przygotowali nam twórcy tej serii, nie sposób się nie zachwycić, gdyż udało im się zrobić coś niesamowitego. Mianowicie - w sposób absolutnie mistrzowski, spójny i elegancki, połączyli różne ikony kulturowe w jedną, doskonałą całość. Patrząc na serię "Samurai Champloo" mamy przed oczami krystalicznie czysty schemat współczesnej popkultury młodzieżowej, zlanej w jedną całość z popkulturą i kulturą japońską. To prawie nieprawdopodobne - zdawać by się mogło, iż są to elementy, które w żaden sposób nie mogą do siebie pasować - jednak twórcy anime po raz wtóry udowodnili, iż znają się na rzeczy. Zresztą, nic dziwnego, wszak za tą udaną mieszankę odpowiedzialni są ludzie, którzy mają już na koncie m.in. serię "Cowboy Bebop" czyli "science-fiction w rytmie jazzu".

Akcja "samurajskiego miksu" rozgrywa się w ukochanej przez japońskich filmowców epoce Edo. Jednak widz szybko się przekonuje, iż twórcy zastosowali tu jeszcze jeden - dosyć często stosowany w anime - zabieg, bowiem przedstawiona nam epoka została tu wzbogacona o dodatkowe elementy: postacie, miejsca, zjawiska, przedmioty, które w rzeczywistości w niej nie występowały. Powstało w ten sposób fascynujące historical fiction, dostarczające wyjątkowej frajdy każdemu fanowi japońskiej popkultury. Tego typu zabiegi mogliśmy już oglądać we wcześniejszych produkcjach anime, m.in. takich jak: "Oddziały sterowane" (Kishin Heidan), czy "Rushuna - wystrzałowa wojowniczka" (Grenadier: Hohoemi no Senshi). Zabawa konwencjami i mieszanie ich, to coś, co japońscy twórcy opanowali do perfekcji - jeśli jeszcze nie mieliście okazji oglądać tego typu zabiegów, seria "Samurai Champloo" doskonale się do tego nadaje.

Bohaterowie

Mugen (lat 19)



Nieprzewidywalny i nieokrzesany anarchista, którego jedynym celem w życiu wydaje się zaspokajanie własnych zachcianek. Mugen jest typowym antybohaterem, który u większości ludzi budzi lęk i niechęć. Nie bez powodu zarówno z wyglądu, jak i z charakteru przypomina Spike'a Spigela z serii "Cowboy Bebop" – innej znanej serii anime autorstwa twórców "Samurai Champloo". Od "kosmicznego kowboja" odróżnia go jednak znacznie słabszy kręgosłup moralny i ogromne uwielbienie dla walki. Jest bardzo cyniczny i złośliwy, co dodatkowo podkreśla jego dość prymitywne oraz wulgarne słownictwo.

Mugen jest niepokonanym szermierzem, jednak w żadnym razie nie można określić go mianem samuraja. Jego styl walki jest na pierwszy rzut oka kompletnie bezsensowny: dziki, nieporządny, przypadkowy, a jednak zabójczo skuteczny. Można w nim odnaleźć pewne elementy latynoskich sztuk walki, takich jak Capoeira. Bronią Mugena jest dwusieczny krótki miecz oraz okazjonalnie sztylet Tanto.

Korzeni niechęci Mugena do feudalnego systemu Japonii można się dopatrywać w jego pochodzeniu. Wyspy Ryukyu (będące obecnie częścią prefektur Kagoshima oraz Okinawa) w epoce Edo pozostawały pod kontrolą japońskiego szoguna, lecz jednocześnie nieprzerwanie od 1372 roku płaciły daniny cesarstwu chińskiemu. Był to zatem kraj podbity jednocześnie przez dwa mocarstwa, będący siedliskiem przestępców i piratów. O samym Mugenie wiadomo, że urodził się w kolonii karnej i już w młodym wieku został skazany za piractwo. Śladem po "więziennym epizodzie" są tatuaże na jego nadgarstkach i kostkach.

Imię "Mugen" można przetłumaczyć jako "pozbawiony ograniczeń", co często znajduje odbicie w jego zachowaniu. Jak to trafnie ujmuje na samym początku Jin: "Ten facet po prostu nie zna znaczenia słowa umiar". Motywy postępowania Mugena nie są jasno określone, lecz on sam wydaje się postępować tak, jakby poszukiwał okazji do śmierci.

Jin (lat 20)



Młody ronin (samuraj bez pana) o pięknej, niemal kobiecej twarzy. Na pozór stanowi zupełne przeciwieństwo Mugena: jest cichy, spokojny i uprzejmy. Jednak, podobnie jak jego przypadkowy towarzysz i wróg w jednej osobie, jest wybitnym wojownikiem. Stanowi przy tym podręcznikowy przykład cnót samuraja, kładącego własny honor ponad wszelkie inne wartości. Największą tragedią Jina jest fakt, że przyszło mu żyć w czasach, w których honor samuraja przestał cokolwiek znaczyć. Mimo to pozostaje on wierny kodeksowi Bushido.

Choć Jin dorównuje umiejętnościami szermierczymi Mugenowi, jego styl walki jest zupełnie inny niż ten prezentowany przez jego zwariowanego towarzysza. Jego umiejętności szlifowały się w najlepszych dojo nauczających Kenjutsu i ta właśnie sztuka walki stanowi podstawę jego umiejętności. Jak na samuraja przystało, uzbrojenie Jina stanowi daisho, czyli komplet mieczy: katana i wakizashi. Z kolei pozbawiony mieczy wykorzystuje do obrony techniki Jujitsu.

Przeszłość Jina skrywa mroczne tajemnice związane z jego wychowaniem i faktem, że w bardzo młodym wieku stał się roninem – wyklętym samurajem pozbawionym pana. Skoncentrowany na poszukiwaniu godnych siebie przeciwników zaniedbał też inne aspekty swojego życia. Spotkanie Kasumi (Fū) i Mugena staje się dla niego okazją do poznania innego życia niż to, które dotąd prowadził.

Stosunek Jina do Mugena jest bardzo wieloznaczny. Z jednej strony nienawidzą się oni serdecznie ze względu na swoją odmienność i fakt, że żaden z nich nie jest w stanie pokonać drugiego. Z drugiej jednak strony w trakcie wspólnej podróży wiele razy ze sobą współpracują i pomagają sobie nawzajem. Dodatkowo łączy ich zadanie, które zleciła im Fuu i od którego – ku ich rozpaczy – w żaden sposób nie mogą się uwolnić.

Kasumi Fū (lat 15)



Główna żeńska bohaterka serialu, będąca przyczyną większości kłopotów bohaterów. Miła, słodka i pełna energii dziewczyna, którą poznajemy jako kelnerkę w herbaciarni, w której po raz pierwszy spotykają się Mugen i Jin. Splot okoliczności sprawia, że Fū decyduje się wyruszyć w podróż swego życia, zabierając po drodze obu zwalczających się zabijaków. Wymusza na nich przysięgę, że nie będą ze sobą walczyć, dopóki nie pomogą jej w wypełnieniu dziwnego zadania: odnalezienia samuraja pachnącego jak słoneczniki. Nie wyjaśnia im jednak kim jest ten samuraj, ani jak wygląda.

Mimo młodego wieku, Fū jest wszechstronnie uzdolniona: radzi sobie zarówno jako kelnerka jak i zawodowa krupierka przy grze w kości. Ma również niepohamowany apetyt i niezwykły talent do pakowania się w kłopoty. Nieustannie musi też rozdzielać walczących ze sobą Mugena i Jina.

W fałdach kimona Fū zamieszkuje jej nieodłączny towarzysz – latająca wiewiórka (momonga), która często wybawia dziewczynę z opresji. Fū nie potrafi walczyć (a przynajmniej nigdy się z tym nie ujawnia), choć zawsze nosi ze sobą sztylet Tanto.



Spis odcinków:

1 Zakręcone zabijaki
2 Sponiewierana potworność
3 Milcząca mafia, część 1
4 Milcząca mafia, część 2
5 Opowieść o obojętności
6 Niebieskooki nieznajomy
7 Zaszczute szczenie
8 Samurajski szpan
9 Zadyma na zielonej granicy
10 Przerażający przeciwnik
11 Zaniedbany Anioł
12 Pamiątki z podróży
13 Przeprawa przestępców, część 1
14 Przeprawa przestępców, część 2
15 Cztery razy po dwa razy
16 Serenada straconych, część 1
17 Serenada straconych, część 2
18 Słowem i mieczem
19 Nieświęta rodzina
20 Tren o wiecznej tułaczce, werset 1
21 Tren o wiecznej tułaczce, werset 2
22 Kosmiczne katastrofy
23 Przyczajona piłka, ukryty kij
24 Powroty do przeszłości, część 1
25 Powroty do przeszłości, część 2
26 Powroty do przeszłości, część 3



Źródło: Anime Gate, Wikipedia
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Spirit of Japan Strona Główna -> Anime Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin